Gatime flash.5


Resim 003

Ja dhe nje meny e lehte dhe e shpejte vere..Sallate me oriz dhe byrek cigare..
Per sallaten me oriz per 1 person ju duhen: disa flete sallate jeshile , pak borzilok , 1 qepe jeshile , 1 filxhan kafeje oriz, 2 luge vaj ulliri, lengu i nje limoni,kripe.
Ne nje tas perzini mire lengun e limonit dhe vajin .Nderkohe ne nje pjate tjeter grini holle sallaten jeshile,borzilokun dhe qepen.Zijeni orizin ne nje tenxhere dhe shtojeni ne tasin e sallates.Me pas shtojini dhe vajin me lengun e limonit dhe pak kripe siper.Sallata eshte gati!

Resim 007

Per byrekyn cigare per 2 persona ju nevojiten 2 peta byreku te gatshme (nese deshironi sigurisht:) , 1 veze, vaj per te skuqur dhe per mbushjen e brendshme mund te perdorni gjera te ndryshme.Une kete here e mbusha me patate te ziera dhe djathe te bardhe me pak majdanoz te grire holle.Per çdo byrek cigare perdora 1/4 e petes.Ne nje cep te petes vura pak nga harxhi i mesiperm dhe pasi e ktheva peten ne dy anet rrethuese afer harxhit e rrothullova ate deri ne fund.Ne perfundim e leva peten me vezen (qe e pata rrahur si per omlete).E bera kete per tu siguruar qe peta nuk do te hapej gjate skuqjes.Sigurisht qe e ben dhe me kerc byrekun;)Skuqini byreqet cigare dhe servirini te ngrohta.Ju befshin mire te dyja:)

Advertisements
Categories: creative, flash, food, healthy, pie, veggie | Leave a comment

Post navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: