Sallate me rukola dhe miser


Me terheq shume rukola dhe mundohem te provoj versione te ndryshme sallatesh me te.Kete e bera para disa ditesh.E thjeshte dhe shume e shpejte.Ja dhe receta:

Per 1 person:

Gjysem tufe rukola

gjysem misri i zier

nje kastravec

vaj ulliri

lengu i nje limoni

kripe

Ne nje tas perzieni veçmas legun e limonit,vajin e ullirit dhe kripen.Ne anen tjeter shplajeni rukolen dhe ndajani gjethet me dore dhe vijini ne pjate pa i prere.Merrni dhe kokrrat e nje gjysem misri dhe shtojini ne tas.Me tutje shtoni dhe nje kastravec.Sperkatni perzierjen e lengut te limonit,vajit dhe kripes siper.Sallata eshte gati!Ju befte mire!

Advertisements
Categories: creative, food, healthy, mediterranean, salad, veggie | 2 Comments

Post navigation

2 thoughts on “Sallate me rukola dhe miser

  1. Neli

    Edhe mua me pelqen shume rukola. Klasike eshte me domate e mozzarella, por mua me pelqen nganjehere ta perziej edhe me proshute e salce soje.
    Rukola shkon shume edhe ne gatime te tjera. P.sh e kam provuar ne cous-cous me zarzavate: zien cous-cousin sipas udhezimeve te paketes, kurse ne nje tigan tjeter skuq kunguj te prere ne feta, hudher dhe pak spec djeges. Me pas shton specat dhe, pasi te jene skuqur edhe keta, hedh domatet e vogla te prera pergjysem. Ne fund, shton rukolen dhe i perzien te gjitha edhe per nje minute. Me pas i perzien me cous-cous, ose i jep cous-cousit forme dhe i vendos zarzavatet siper.

  2. Neli shume falemderit per komentin dhe receten..do ta provoj patjeter! ja kalofsh mire!
    Eni

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: