Krem karamel me qitro


 Pergatitja per 6 veta:

6 veze

1 lt qumesht

nje pakete vanilje

1/2 kg sheqer

(me falni qe shkruar gabim)

1 filxhan kafeje leng qitroje

thela qitroje per zbukurim

Per karamelin: 5 luge sheqer , 3 luge leng qitroje.

Se pari pergatisni karamelin duke perzier mire sheqerin dhe lengun e qitros deri sa t’e perfitoni nje leng te kafte te cilin do ta shperndani neper tasa.

Nga ana tjeter zijeni qumeshtin ne nje tenxhere dhe lijeni te ftohet pak.Ne nje tas rrihni duke perdoru mikser vezet se bashku me sheqerin dhe vaniljen deri sa te behen si shkume.Me pas perzijini me qumeshtin e vaket ne zjarr te ulet.Shperndajeni kete mase neper tasat qe hodhet kremin e karamelit si per pare dhe lijeni te ftohet ne frigorifer per disa ore.Perpara se ta servirni kthejini tasat mbrapsht ne menyre qe karameli te vije siper dhe zbukurojeni me thela qitroje.Ju befte mire!

Categories: creative, desert, food, fruit | 6 Comments

Post navigation

6 thoughts on “Krem karamel me qitro

  1. emigrant

    YuuuuuummmmMMMM!
    Shkelqyeshem! S’i pata menduar me pare te dyja: qitro dhe krem karamel. Thx!

  2. rrofsh Emigrant:) me pelqen krem karameli shume dhe e mendova kete si nje rruge per te parandaluar veljen!

  3. JU LUTEM ME TREGONI DHE NJE HER A DUHET TI LEJM GJAT KUR TI BASHKOJM TE GJITHA BASHK A DUHET TI LEJM GJAT NE ZJARR(FALEMINDERIT).

  4. julutem me tregoni dhe njeher mbas si ti perziejm te gjitha bashk sa duhet ti lejm ne tenxhere mbi zjarr dhe sa tasa mbushen se un e pergatita e lash gjat ne frigorifer por nuk u trash me falni qe ju merzita por e kam shum qejf krem karamelin me kdheni per gjigjje ne qoft se keni mundesi{faleminderit}.

    • duhet ti lini deri sa te nise te behet me e trashe.sa i perket tasave ajo varet nga madhesia e tyre.pra e keni vete ne dore se sa;)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: