Natyra- Caravaggio me i mire! :)


Me thoni a nuk eshte natyra artisti me i mire?

Nje dite te bukur me diell pashe se disa nga bizelet qe pata blere kishin filluar te prisheshin ndaj po i hiqja nga qesja per ti hedhur ne plehra kur befas me bene pershtypje disa prej tyre.Edhe ashtu te mbyllura siç qene dhe kishin marre nje pamje dhe ngjyre te çudtishme lere pastaj po ti hapje se çfare pamje do kishin .Kushedi se çfare fotoje do dilte! Keshtu mendova dhe pa e bere te gjate e hapa njeren prej tyre.Dhe nuk u zhgenjeva.Kishte marre nje ngjyre shume te çuditshme nga brenda disa ngjyra qe me kujtuan ato figurat baroke dhe tekstualisht tonet qe perdorte Caravaggio nje nga piktoret e mi te preferuar.Po ashtu dhe fijet e zeza brenda i jepnin dhe nje pamje ende me piktoreske.Nuk durova dhe ja bera nje foto.Qe mbase vetem nje bishtaje bizele , por sa shume art mbante brenda!

Advertisements
Categories: creative, food, healthy, kitchen art, veggie | 12 Comments

Post navigation

12 thoughts on “Natyra- Caravaggio me i mire! :)

 1. emigrant

  me kujtove nje kenge te vjeter:

  “e ku m’je rritur, o mi bizele,
  qe ma bone barkun sa i bucele….”

  cheers!

 2. 🙂 fjala bucele me ka provokuar perhere te qeshuren:)

 3. Interesante 🙂

  lali po pse “tekstualisht” kur nuk eshte tekst ? 😛

 4. salvatori

  Natyra ka dhene gjithshka per njerezemin.Per kete qellim perendimoret jane me te pergatiturit sepse studjuan dhe i besuan natures.Ligjet matematike,levizjet objekteve dhe shume gjendje qe njeriu i ka pranuar dhe i i ka zbatuar.
  Dhe per ty eshte diçka sepse ti ke vendosur te fotografosh nje çast qe nuk kthehet me,por perfundon ne momentin qe syri i sheh.Mund te jete nje pikture e natyres qe ben me frytet e saj ne momente te caktuara te rritjes se tyre,dhe çdo etape ka nje ngjyre,forme dhe shprehi te çuditshme per ne.Por dhe njerezit kane te njejtat menyra te te rrudhurit.Mbaj mend qe kur isha ne lice,profesori i vizatimit merrte,preferonte modele te nje moshe te thyer,pensioniste dhe me nje fytyre te veçante.Per faktin se shprehia e rrudhave dhe ndryshimin i ngjyrave japin nje veshtiresi ne vizatimin e portretit,por dhe stervisin doren.Nejse u zgjata,do te thoshja qe mikro fotografia qe ke bere meriton nje shikim me te vemendshem.

 5. te falenderoj per komentin Salvator..me bere kurioze per çfare ke studiuar?
  Nderkohe nuk e dija kete infon e perdorimit te modeleve te plakura ose vjetra (per sendet) ..interesante..

 6. salvatori

  Kam studiuar natyren,linjat dhe ngjyrat e saj,por edhe perpjekjet e njerezve qe e respektojne ate.Ne fakt kam studiuar jeten dhe po studioj menyren per te jetuar,asgje me shume.

 7. natyra shum mir ne natyr aaaaaaaaaa harroje

 8. se kuptova andina?

 9. nita

  mendoj se gjithcka eshte ne rregulle ne sajtin tuaj,pjessa
  per natyren.Por duhen te shkruani edhe per dukurit dhe fenomentet e saj,me nje fjale per karakterisitkat e saj .

 10. nita pershendetje, ky blog eshte rreth kuzhines dhe jo rreth natyres.dhe ky postim qe diçka e shkurter tip intermezoje qe kishte me teper lidhje me artin e natyres.

 11. shum ngjyrat e mira

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: