Luleshtrydhja


Luleshtrydhja ky frut sa i bukur ne pamje por aq dhe i shijshem dhe freskues.Luleshtrydhet mbahen si nje nga ushqimet me permbajtje me te larte vitamine C.Po ashtu ka dhe vlera te larta mjekesore duke veçuar ketu vetine e saj te madhe antioksiduese.Mendohet se sa me shume skuqet fruti , i rriten vlerat antioksiduese.Po ashtu  ka veti mbrojtese ndaj radikaleve te lira shkaktuese keto te fundit te llojeve te ndryshme kanceresh. Perveç vitamines C , eshte nje burim i mrekullueshem acidi folik,magnezi , potasiumi, vitamine B5 & B6, manganezi,roflavine, acidit vajor omega-3 , vitamines K dhe bakri. Per kete arsye perdoret shpesh dhe ne maska te ndryshme fytyre.Po ashtu njihet dhe per vetite e saj afrodiziake.

Ja dhe nje recete e lehte qe bera dje me luleshtrydhe.

1 kg luleshtrydhe (disa kokrra lerini menjane per zbukurim)

3-4 luge kos i trashe (jo i lengshem)

2 luge sheqer pluhur

sipas deshires pak vanilje

Lajini luleshtrydhet mire dhe futini ne robot se bashku me kosin dhe sheqerin pluhur dhe perzijini mire deri sa te krijohet nje fare mase homogjene.Pasi ta hidhni ne nje kuti vendoseni ne frigorifer ku ta lini per 5 ore.Keshtu do te perfitoni nje lloj akulloreje te lehte dhe te varfer ne kalori.Me pas nxirreni dhe servireni ne nje gote apo tas qelqi duke e zbukuruar sipas deshires dhe me luleshtrydhe.Ju befte mire!

Categories: creative, desert, food, fruit, healthy | 10 Comments

Post navigation

10 thoughts on “Luleshtrydhja

 1. Salvatori

  E drejte!Luleshtrydhet jane te mrekullueshme,por do te thoja te njejten gje per te gjitha frytet e pyllit,manaferra psh,te tjerat nuk i gjej ne shqip.

 2. emigrant

  yup, simple and great. Tip frozen yogurt! Dietik te zoti. Good one, Eni!

  PS… vanilje “me sy”… 😉 😀

 3. salvator: ke et drejte te tera frytat e pyllit jane fantastike sidomos ne raste te tilla sepse kane nje shije shume te forte.

  emigrant: te befte mire..ka lezet or bab , thote robi “me sy” ..a ka mase me te mire?:))

 4. ej salvatortani mu kujtua nga frutat e pyllit ka manatoke,mjeder..bo bo ngeci karkaleci..ka kush me shtu? 🙂

 5. salvatori

  boronica me duket,ne italisht i thone Mirtillo,eshte shume i shendetshem.Nje tjetermne frengjisht,framboise,te mrekullueshme,vetem tridhjete kalori per njeqind gram,por dhe per gjera te tjera ne trup…
  thanat jane te mira shume,por s’po i gjej ketu.Ke ngrene thana besoj ne Shqiperi?

 6. ah po e pata harruar bornicen.framboise nuk eshte manatoke? sa per thana vdes…

 7. salvatori

  manaferre e bute ose mjeder (framboise) ;Boronice,qershi toke,thrasheger (myrtille); rrush frengu u perktheka ne shqip Groseille,jane shume te mira si te kuqet ashtu dhe te verdhat..

 8. oh flm shume per listen.keto qershite e tokes dhe rrushin freng se kam provuar akoma dhe jam shume kurioze (po perkthimi eshte i sakte se ne ne turqisht rrush frengu i thone).po thrasheger kujt i ngjan? flm shume per listen!

 9. salvatori

  Qershi toke,thrasheger eshte perkthimi i Myrtille,pra boronica.Jane shume te shijshme keto dy fruta,boronica dhe rrushi i frengut,ke nje shije te mire sepse nuk jane te emble si frutat e tjera.

 10. flm per shpjegimet e palodhura Salvator.Keto qershite ma bene me sy..Rrushin freng dhe mund ta gjej por per keto sikur nuk kam degjuar.Mbase duhet te kontrolloj e mire se dhe ketu ka dyqane me tere llojet e frutave…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: