Makarona me fruta deti


Nuk mund te them se i kam qejf karkalecat por ama kjo pjata me makarona me pelqen shume.Eshte shume e shijshme dhe pergatitet kollaj.

Pergatitja per 5 veta:

1 pako makarona spaghetti

1 kile frutash deti (karkaleca,kallamare etj)

5 domate te pjekura mire te grira holle

disa gjethe dafine

2 luge vaj ulliri

2-3 thelbinj hudhre

kripe ose vegeta ,piper i zi

Nga njera ane zijini makaronat “al dente” pra jo shume te ziera.Ne nje tigan skuqni thelbinjte e hudhres me vajin e ullirit dhe me pas hiqini thelbinjte (sipas deshires edhe mund ti lini aty) prej andej.Me pas shtoni domatet e grira holle dhe perzijini ne zjarr te ngadalte duke shtuar dhe dafinen dhe frutat e peshkut , po ashtu dhe vegeten dhe piperin e zi.Pasi ta lini te zihet per nje cope kohe , hiqeni nga zjarri dhe servireni siper makaronave ashtu te nxehte.Ju befte mire!

Advertisements
Categories: creative, fish, food, healthy, mediterranean | 6 Comments

Post navigation

6 thoughts on “Makarona me fruta deti

 1. mmmmmmmmmmmmmmmmmm…

 2. emigrant

  eni, dy heret e fundit qe kam ngrene midhje (ushqime deti me guacke e kam fjalen) jam gdhire me stomak te permbysur. Cudi se me pare s’e kam patur problem fare. Restorantet ne te dy rastet kane qene shume te mira si klas. Dhe me karkalecat psh as e kam problem fare. Mbase eshte zhvilluar ndonje alergji? Po s’ma mban te provoj kete gje kaq te mire, e kam fjalen.

  PS favoritje ime e para ca koheve ishin ca makarona tailandeze (ne nje restorant tailandez) qe c’te te them. Hoqa dore per pune te carbs….

  Pershendetje! 🙂

  Cimi

 3. oh te shkuara Çimi..Mos ka pasur ndonje problem me ato qe ke ngrene.Shihe njehere kete pune se nuk shtyhet tere jeten pa to:)

  Si po te vete dieta?

  Cheers,
  Eni

 4. Pershendetje,
  gatuan goxha mire.
  Per mendimin tim, dafina nuk hyn ne pune ketu me fruta deti.
  Ndoshta pak si i thone ne shqip, majdanoz siper s’do te ishte keq.
  Sikur te kisha rast nje dite te gatuaja per blogistat shqiptare ….. mmmmmmmmhhhhhh

 5. flm per fjalet e mira Erion..e mgjth ne e provuam me dafine dhe na pelqeu..dafina perdoret me peshkun..i mirepresim me kenaqesi dhe recetat e tua:) pershendetje

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: