Parfe freskuese me limon


Po lexoja nje dite ne nje reviste nje lloj modeli parfeje nga ku morra nje ide mbi parfene me fruta qe bera para ca ditesh.Doli vertet shume me e mire se ç’e prisja jua keshilloj fuqishem:)

Pergatitja (s’po them se per sa veta eshte se u be aq e shijshme saqe çdokush do kerkoje nja 2-3 racione, por ne kushte normale 🙂 del per nja 10 veta)

1/2 lt qumesht

2 pako krem shanti (1 pako kishte rreth 40 gr diçka e tille)

20 biskota me qumesht

limon i grire ne rende

ca gjethe menteje te prera holle

Per prevedene qe do sperkasim:

2-3 luge mjalte

5-6 nektarina te grira holle

2 limone te prere holle

Si fillim perzini mire qumeshtin dhe kremin shanti ne robot.Ne nje tas te thelle therrmoni biskotat dhe hidhini siper dhe lekurat e grira ne rende te limonit , si dhe menten e grire holle.Me pas shtojini siper perzierjen e qumeshtit me kremin shanti duke u perpjekur ti perzieni njesoj ne te tera anet.Ne fund fare mundohuni qe ne maje mos ta leni me gropa por sheshojeni me luge mire.Futeni ne frigorifer dhe lijeni per 5-6 ore.

Per prevedene me fruta: Fusni nektarinat dhe limonet e prere ne copa te vogla si dhe sperkatini dhe pak leng limoni si dhe mjaltin dhe perzijini ne zjarr te ngadalte sa te marre nje fare trashjeje.Me pas lijeni te ftohet .

Pas 5-6 oresh nxirreni tasin nga akulli dhe kthejeni ate mbrapsht ne menyre qe masa e ngrire t’ju bjere ne pjate nga ana e kundert.Une per vete e zbukurova me fruta dhe gjethe menteje dhe prevedene ja vura veç ne maje, por sigurisht qe ju mund ta rregulloni si te doni.Hajde e hengshi me qejf dhe u freskofshi!:)

Advertisements
Categories: creative, desert, food, tea time | 7 Comments

Post navigation

7 thoughts on “Parfe freskuese me limon

 1. L'etranger

  O enu na oqe menjen :)))

  I pytje: kremi shant car esh? 🙂

 2. rrofsh Geakronos:) krem shanti eshte nje pluhur i gatshem qe perdoret neper pasta..duhet te kete dhe ne Shqiperi se ça nuk eshte futur aty plus qe eshte nje element qe perdoret shpesh ne pasta.nese ka produkte te dr.oetker ne Shqiperi pyet per krem shanti.Ka mundesi ta gjesh dhe mall turk po ta them ta kesh parasysh emrin ne turqisht nese e gjen me nai market, shkruhet kshu: krem şantı (me i pa pike ne fund:)..shpresoj te te ndihmoje kjo..cheers!

 3. alda

  Me cemer ta gjejme kete kremin shanti ne france

 4. nderkohe gjeta dhe kete ne wikipedia Alda: http://fr.wikipedia.org/wiki/Cr%C3%A8me_chantilly

  kjo duket sikur eshte se dhe nga emri ben sens.

 5. alda

  sh flm dyshoja se ishte ajo po prap doja te isha e sigurt.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: