Sallata vere


Vera u be kohe qe ka ardhur miq dhe te gjithe doni te shpetoni nga mekatet e dimrit:) ndaj po ju ofroj sot 2 receta sallatash qe i shpika une , dora vete:)

Sallate me rukola dhe spec te kuq… (per 1 person)

1/2 tufe rukola

1 spec i kuq i grire holle

1 kastravec

1 filiz hudhre te fresket

vaj ulliri,uthull, kripe

Lajeni mire rukolen dhe prejeni holle.(Ne fakt ne te gjitha barishtet keshillohet prerja me dore sepese thika merr vitaminat, ndaj mund ti ndani dhe me dore gjethet e rukoles).Me pas shtoni siper tyre dhe specin,kastravecin e grire dhe perzijini me pas me vajin e ullirit ku do te keni hedhur dhe perizer me pare uthullen dhe kripen.

Sallate me borzilok lejla dhe rrepe (per 1 person)

Ketu ne Turqi shitet dhe nje lloj borziloku lejla qe e quajne Rejhan.Eshte akoma dhe me i shijshem se bozriloku sepse perveç aromes se tij ka dhe pak arome menteje.Pra 2 zogj me nje gur:) ok ok , serioze njerez:)

1/2 tufe me rejhan (ne mungese te saj borzilok)

2 rrepa te vogla te kuqe te prera holle

1 domate zemerkau e pjekur

1 qepe e njome e prere holle

vaj ulliri,leng limoni,kripe

Prejini holle te tera perimet dhe perzijini me vajin e ullirit,lengun e limonit dhe kripen.Ju befshin mire!

Advertisements
Categories: creative, flash, food, healthy, mediterranean, salad, veggie | Leave a comment

Post navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: