Sushi Fallco:)


Nuk para jam ndonje qejflie e madhe e sushit por nuk mund ta fsheh se me pelqen shume pamja e tyre estetike dhe sheribimi i tyre ne stil minimalist.Ndaj para disa ditesh vendosa te provoj te bej sushi me stil te perzier lindor dhe mesdhetar.Sigurisht qe koncepti ndryshoi goxha , por une nuk u ankova per vete:)

Ja si e pergatita per nje harxh qe del per 2 persona:

3 speca te kuq

disa flete sallate jeshile

1 kastravec i grire ne kuba te vegjel ose ne rende

1 karrote  e grire ne kuba te vegjel

1 spec jeshil i prere holle

5 qepe te njoma te grira holle(kercellin jeshil shkeputeni per ta perdorur per zbukurim ose per te lidhur specin dhe fletet e sallates)

100 gr oriz

30 gr leng soje

3 luge vaj ulliri

pak kripe,piper i zi , shafran

Karrotat,specin jeshil,specin e kuq i zijme perpara.Po ashtu dhe orizin.Ne orizin e zier shtojme te gjitha erezat si dhe lengun e sojes dhe vajin e ullirit.Me pas shtojme dhe perimet dhe e perziejme masen e krijuar.Me pas mbushim me kete mase specat dhe fletet e sallates jeshile si te treguara ne fotografi.Mund te perdorni dhe shkopinj (stikadenti) per te fiksuar gjethet e sallates sidomos se ato qene me kokeforte per tu lidhur veç me fijen e qepes:)Gjate sherbimit mund ti sperkasni serish me leng soje, ja rrit shijen!Ju befshin mire!

Advertisements
Categories: creative, food, kushina aziatike, mediterranean, spices, sushi, veggie | 2 Comments

Post navigation

2 thoughts on “Sushi Fallco:)

  1. Wow, shume interesante. Une e kam shume qejf sushin, dhe natyrisht qe me pelqen edhe menyra e servirjes. Marrja e konceptit te sushit…qe shtrihet lirshem ne siperfaqe te bardha dhe aplikimi i saj ne kuzhine mesdhetare eshte ide gjeniale. Mbushjet me oriz nuk zhgenjejne asnjehere, por une po mendoj cilesi prej japraku dhe dua te shijoj kopër, mjadanoz dhe mente (nenexhik, Dhjosmë)…

    Yummm

  2. Flm Blendi..nga shija u be goxha e lezetshme..Ndonje dite po provoj dhe ndonje lloj japraku te veçante nga keto qe thua ti;)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: