gatime flash.3.


Sallate me laker te kuqe dhe karrota.. (per 2 veta)

 2-3 karrota

1/2 laker e kuqe

3 luge gjelle vaj ulliri

lengu i 1 limoni

kripe

pak nenexhik i fresket per zbukurim

Grijini karrotat dhe lakren holle ne robot.Perzijini me njera tjetren .Ne nje tas perzini vajin e ullirit me lengun e limonit dhe kripen dhe shtojani karrotes dhe lakres.Me pas zbukurojeni me nenexhikun e fresket (ose nese deshironi mund ta grin, dhe ate holle dhe ta bashkoni me karroten dhe lakren.Sallata eshte gati.Ju befte mire!

p.s: lakra e kuqe eshte shume e pasur me likopen.

 

Speca te kuq me djathe.. (2 persona)

3-4 speca te kuq mishtore

3-4 thelbinj hudhre te fresket

200 gr djathe normal ose me yndyre

1 luge vaj

3-4 luge uthull

piper i zi

Prejini specat ne copa jo shume te vogla dhe vijini te skuqen ne tigan se bashku me hudhrat e grira holle.Pasi te kene marre nje fare skuqjeje , shuajini me uthull dhe nderkohe uleni pak zjarrin per ti lene te zien me ngadale.Nderkohe shtoni dhe djathin dhe lereni te zihen keshtu deri sa djathi te shkrihet.Ne fund shtojini dhe piperin (sipas deshires).Servireni te nxehte.Ju befte mire!

Advertisements
Categories: creative, flash, food, veggie | 6 Comments

Post navigation

6 thoughts on “gatime flash.3.

 1. emigrant

  OH,… MY …. GOOOOD!

  Eni, imagjinoji keto fjale te thena ngadale dhe me admirim dhe ke marre 1/10 e mahnitjes….
  Patjeter djathe i bardhe… dieta qe jam tani me thote te mos ha karbohidrate, pra per Speca te kuq me djathe eshte drita jeshile…. per dy persona thote, bjeria vellait ne tavoline, se po mbeti gje per person te dyte, i befte mire personit 😉

  Do vij prape te kjo krye-faqe.

  Shijues te te gjitha vendeve, bashkohuni!

 2. oo falemderit Emigrant..te keqen e komentit te ngren perpjete..Ate personin e dyte po e fshij nga faqja e dheut:)

  falemderit shume per fjalet fantastike!:)

 3. umm it looks delicious. Sa ma teper po shikoj neper blog, aq ma teper pom kap uria.

 4. flm mik per tere komentet 🙂

 5. shkupjanja

  eni te lumt shum receta te mira
  po per ket fjal nenexhik cfar esht
  sipas mundesive me tregon

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: