Japrak me pazi dhe pule


Kete e shpika para ca ditesh tek po mendoja se si ti perdorja pazine dhe pulen bashke.Ne fakt e gjeta nje recete te tille por hoqa dore thashe po shpik vete diçka.Doli vertet e lezetshme dhe e lehte si gjelle.Nuk e di ju, por mua me pelqejne japraket shume per vete.Ndaj vendosa ti bej ne 1 version te ri.

Pergatitja per 2 veta:

10-11 gjethe te medha pazije

300 gr fileto pule

1 filxhan kafeje oriz

1 domate e madhe e pjekur

1 qepe mesatare

kripe,piper i zi

3 luge gjelle vaj ulliri

Filetot e pules grihen holle ,po ashtu dhe qepet dhe domatet.I bashkojme te tera ne nje tas ku do te shtojme dhe vajin e ullirit, kripen dhe piperin.Nderkohe ne nje tas shplajme orizin me uje te nxehte , me pas e derdhim ate dhe e shtojme tek tasi ku ndodhen asortimentet e tjera.Pasi i perziejme mire te gjitha, fillojme te mbushim gjethete pazise me harxhin.Me pas i vendosim japraket ne nje tenxhere ku do te shtoni 3 gisht uje (mgjth keto jane gjera qe behen me sy)…Lereni ne zjarr te ngadalte te zihet.Servireni me kos.Ju befte mire!

p.s: ne fund fare gjethet u hargalisen pak , por shija ishte e mire:)

Advertisements
Categories: chicken, creative, food, healthy, veggie | 6 Comments

Post navigation

6 thoughts on “Japrak me pazi dhe pule

 1. Elais

  Pazi e hargalisur 🙂
  Me pelqeu sugjerimi. Ndoshta do ta provoj po me mish te grire ne vend te pules dhe ndoshta me gjethe lakre ne vend te pazise.

  Gjithsesi faleminderit per idete interesante qe ndan me ne.

 2. 🙂
  Une thashe ta provoj me pule sepse perhere me mish te grire e bejne.dhe me lakra do te bej diçka ndonje dite..falemderit lal:)

 3. obobo japrak! keshtu na merr malli per gatimin e gjushes! 🙂

 4. Pingback: PressPosts / User / ArtVandelay1 / Submitted

 5. …une e di qe bohen me gjethe rrushi japraket….

 6. Ardi japrak ne turqisht dmth gjethe..ndaj çdo gjethe vlen:) prandaj e quajta shpikje pra se provova diçka te re:)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: