Qofte me thjerreza te kuqe


Kjo lloj qofteje vegjetariane eshte shume e konsumuar ketu ne Turqi.Sigurisht qe behet ne menyra te ndryshme por une po ju jap receten qe e kam formuluar sipas menyres time duke “pare 100 vete , e duke bere si dij vete”:)

Pergatitja per 4 veta:

300 gr thjerreza te kuqe te ziera

75 gr bullgur i imet

3 qepe te njoma te prera holle

2 domate te kuqe te pjekura te prera ne forme kubash te vegjel

1 spec jeshil i prere shume shume imet

1 tufe majdanoz i prere shume shume imet

4 luge vaj ulliri

lengu i 1/2 limoni

kriper,piper i zi.

Ne nje tas fusni ne fillim thjerrezat e ziera ( te cilat beni mire ti sillni ne forme brumi ne robot) dhe hidhni siper tyre  asortimentet e shkruara si me siper,pastaj perzijini mire deri sa te kene marre  nje forme brumi homogjen.Me pas, formoni toptha ose forma stergjateshe qoftesh prej ketij brumi.Servireni se bashku me sallate jeshile.Eshte me e kendshme kur e shoqeroni me te.Ju befte mire!

Advertisements
Categories: meatballs, traditional, turkish cuisine, veggie | Leave a comment

Post navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: