Supe me bizele dhe oriz


Duhet ta keni vene re me duket se jam supaxhie:) Une per vete dhe perdite t’me japin supe e ha me kenaqesi.Po nuk ju shpif dhe juve po ju jap nje recete supe me bizele.

Pergatitja per 2 persona:

nje gote uji me bizele

nje filxhan kafeje oriz

2 gota me uje ku te jete tretur nje koncentrat pule(ose 2 gota uje mish pule)

2 gota me qumesht

2-3 luge krem qumeshti

pak koper e grire holle per te sperkatur ne fund

1 luge vaj(per Ardin:) ose 1 luge gjalpe

Ne nje tenxhere vini bizelet te ziejne ne ujin /ose lengun e pules dhe vajin dhe bizeletdhe orizin dhe lijini te zihen nje cope here,me pas shtoni me ngadale qumeshtin dhe perzijini mire.Nga fundi i zierjes hidhni dhe kremin e qumeshtit dhe perzijeni mire.Ne fund nese deshironi mund ti shtypni keto ne makineri per te krijuar nje mase homogjene.Une per vete i hengra siç ishin:) .Servireni te ngrohte duke mos harruar ti shtoni pa koper te grire siper.Ju befte mire!

Categories: food, soup, veggie | 2 Comments

Post navigation

2 thoughts on “Supe me bizele dhe oriz

 1. ZHAPIKU XHELOZ

  supat me perberje qumeshtin ta shpifinnn ……………….. ju lutem beni dicka tjtr …

  • ju lutem mos e beni kete supe nese nuk ju pelqen.
   pervec kesaj ka plot supa te tjera ketu ju sugjeroj ti hidhni nje sy.

   pershendetje

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: