Pazi me presh


 Pazia(Beta vulgaris var. cicla) eshte nje bime e te njejtes familje me spinaqin dhe i ngjan atij vetem se i ka gjethet me te medha dhe te trasha.Ka permbajtje te larte vitamine A dhe C.Si preshi dhe pazia jane pastruese te trupit nga urea dhe lehtesojne veshkat.Preshi shkon edhe me tej duke ndikuar pozitivisht ne semundjet si te lekures,çrregullimet e stomakut-zorreve dhe bllokimit te damareve te gjakut.Kaq nga mjeksia, tani te hidhemi tek ana e stomakut:)))

Po mendoja se sa me pelqen buranija dhe vendosa te shpik diçka ndryshe kete here .

Pergatitja per 4 veta:

1/2 tufe pazi e lare dhe prere holle

1/2 tufe presh i lare dhe prere ne forme rrethi ose 1/2 rrethi siç duket dhe ne foto

1 filxhan kafeje sherije te trasha (jo nga te hollat)

1 luge salce speci te kuq

pak leng mishi /ose per qeflinjte e mishit dhe nja 200 gr mish e grire viçi

3 luge gjelle vaj ulliri (nese perdoret mish i grire te ulet sasia ne 1,5 luge vaj)

kripe,piper i zi

Pasi ti keni prere preshin,pazine dhe sherijet si me lart vijini te skuqen pak ne tigan , me pas shtoni salcen (qe e keni holluar me pare ne nje gote uji ose ne lengun e mishit)dhe shtojani asortimenteve qe skuqen ne tigan.Lereni ashtu ne zjarr te ulet sa te zbuten perimet dhe sherijet dhe ne fund fare shtojini dhe kripen e piperin e zi.Servireni te nxehte.Ju befte mire!

p.s: çdo shkrim i imi qe hyn ne rubriken :creative do te nenkuptoje  diçka te krijuar nga une .te tjerat jane receta  te gatshme.

Categories: creative, food, veggie | 2 Comments

Post navigation

2 thoughts on “Pazi me presh

  1. nuk e dija ket per preshin… e shef qe s’e paska pas keq Ramizi kur na jepte vec presh? ja, vec per popllin menoshin, po ne s’ja dijme per ner hic

  2. he pra he ..ke pa ti..
    nejse mu per vete me pelqe preshi, prandaj e perdor shpesh..

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: