Pule me perime


Besoj e keni vene re se nuk para ve receta me mish.Me falni se harroj qe shumica e botes e ka qejf mishin dhe sillem sipas deshirave te mia (jo tamam vegjetariane por aty afer:).Ndaj po ju jap nje recete qe  e morra nga nje liber gatimi.

Pergatitja per 4 veta:

4 fileta pule pa dhjame

1 spec i kuq i prere holle

2-3 domate te pjekura te grira ne rende

gjysem tufe Portulaca oleracea (purslane ne anglisht, portulak ne gjermanisht, me falni por nuk e di ne shqip)

2 luge vaj

kripe,piper i zi

2-3 thelpinj hudhre

Si fillim grini holle thelpinjte e hudhres dhe skuqini pak ne vaj.Me pas shtoni filetat e pules dhe skuqini ne dy anet.Me pas hidhni specin e kuq dhe skuqeni dhe ca.Pas disa minutash shtoni domatet e grira dhe purslane, duke shtuar dhe kripe e piper dhe lijeni nje fare kohe te zihet.Servireni te nxehte.Ju befte mire!

Advertisements
Categories: chicken, food, veggie | Leave a comment

Post navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: