Purslane (Portulaca oleracea)


Me vjen keq se nuk e di ne shqip emrin e kesaj bime.Kerkova ne internet por meqe nuk gjeta gje vendosa ta shkruaj ne anglisht dhe latinisht.Ketu ne Stamboll e perdorim shume ndaj vendosa t’ju flas per te.Purslane sherben ne rastet e gjakderdhjeve si dhe pastron gjakun , ndihmon ne largimin e urese dhe elementeve te tjera te papastra nga trupi , ndihmon ne largimin e krizave nervore dhe shplodh trurin , ndihmon ne hedhjen e reres dhe gureve ne veshka.Sipas specialisteve purslane , pakeson etjen e te semureve me diabet si dhe ndihmon njerezit e shendoshe te dobesohen.Mendohet se kur hahet e gjalle si sallate jeshile , mund te merren vlerat me te medha.                                                                                                            Per me shume mbi purslane mund te shini tek wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Portulaca                              

Ketu siç mund ta shihni ne foto eshte pergatitur thjesht me kos.Eshte shume e lehte dhe me pelqen sepse te jep nje si shije freskuese bari .Jua rekomandoj.Ne ditet ne vijim do ju jap dhe nje recete gjelle me te.Ju befte mire!

Advertisements
Categories: food, healthy, veggie | 6 Comments

Post navigation

6 thoughts on “Purslane (Portulaca oleracea)

 1. Elais

  http://www.biopix.dk/Species.asp?Language=sv&Searchtext=Portulaca%20oleracea&Category=Planter
  As une nuk e di ne shqip 😦
  Linja me siper ka disa foto, ndoshta ndihmon ata qe e njohin me mire floren shqiptare per te gjetur emrin e duhur.

  Sipas nje informacioni qe gjeta eshte e vetmja barishte qe permban Omega 3- njohur ndryshe si ‘vaj peshku’

  Emertimet ne disa gjuhe>
  Da Portulaca oleracea
  Sv portlak
  No Portulakk
  Fi Vihannesportulakka
  Is Portulaca oleracea
  En Common Purslane
  De Portulak
  Fr Pourpier
  Nl Postelein

 2. rrofsh lal:)

 3. mirdita kjo lloj bime qe rrite edhe ne shqiperi nek ne nga vlora quhet(burdollak) eli

 4. ne shqip quhet burdullak dhe ka shume ne territorin tone

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: