Supe me brokoli dhe mozarella me rigon


                                    

Ka shume veta qe nuk e preferojne brokolin ndaj duhet ta shoqerosh ate me shume asortimente qe e bejne ate me te shijshme dhe kendshme.Ndaj po ju jap nje recete supe interesante me brokoli.

Pergatitja per 4 veta:

10 lulka brokoli

3 gota qumesht

4 gota uje

1 luge miell

1 luge gjalpe

mozarella me rigon(ose dhe djathe me ereza)

piper i zi

Grijini lulkat e brokolit holle dhe lerini menjane.Ne  nje tenxhere vini lugen me gjalpe te shkrihet,pastaj shtoni miellin (une perdora miell dritherash, e ben me te shijshme dhe te ushqyeshme) dhe skuqeni pak, pastaj shtoni qumeshtin(mund te perdorni dhe qumesht pa yndyre) dhe ujin dhe perzijeni me ngadale ne menyre qe te mos krijohen toptha mielli ,por te shkrihet derisa te formohet nje mase homogjene.Me pas shtoni brokolin dhe lijeni te zihet pak .Ne fund shtoni mozarellen e grire dhe lijeni sa te shkrihet pak.Servireni te nxehte.Ju befte mire!

Advertisements
Categories: creative, food, soup, veggie | 6 Comments

Post navigation

6 thoughts on “Supe me brokoli dhe mozarella me rigon

 1. …e marr me mend qe ka shije shume te mire…po kur permend miellin dhe gjalpin me iken shija….mundet ti zvndsosh me vaj ulliri psh, ne vend te gjalpit…..dhe miellin lere out?
  ….kur te kesh kohe na trego (tregoi gruas time) ndonje no cholesterol cook….kemi lufte per cdo gatim, cdo vakt….
  …per kuriozitet…je guzhinier apo guzhiniere?

 2. nuk e di nuk e kam provuar me vaj , duhet provuar.Pa miell nuk e di ne merr trashesine e duhur.Do perpiqem te shkruaj receta anti kolesterol mgjth ne pergjithsi i kam te lehta recetat ngaqe nuk para perdor mish.
  falemderit , nuk jam guzhinire , por me pelqen te gatuaj dhe sidomos te fotografoj çfare gatuaj.

 3. …keto qe ben – gatuan jane thesar….dhe te shijojne me mire kur jane qyl – free 🙂
  keep it up …thnx

 4. he he sa qejf hera e dyte qe e quan thesar gatimet e mia:)flm 😉

  te befshin mire se dhe une shumicen e recetave i marr neper libra e gazeta.Ajo qe shtoj une jane veç fotot dhe sigurisht pak tekst i çmendur:) ma shpifin recetat me shume matje dhe pa aspak rremuje brenda.Njeriu do dhe te argetohet kur han apo nuk eshte keshtu?:)

 5. Liljana

  po qofte a behen

 6. nuk e kam provuar me pare Liliana

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: