Xhel me agrume


Pergatitja per 4 persona :

2 portokalle

2 limona jeshile

2 limona

2 mandarina

2 qitro

50 gr sheqer pluhur

nje paket xheli me limon ose portokall

250 gr çaj lulebliri i nxehte

Si fillim shtypni agrumet e permendura me siper dhe nxirrni prej andej 250 gr leng te cilin linjeni menjane.Me pas grijini holle lekurat e tyre, hidhini sheqerin pluhur siper dhe lijini ashtu per nje kohe.Nderkohe hidhni pluhurin e xhelit nen ujin e nxehte te çajit me lulebli dhe perzijeni mire deri sa te shkrihet.Me pas shtoni 250 gr ujin e agrumeve qe shtrydhet pak me pare dhe perzijeni dhe nje cope here.Hidhni ne gota me pare lekurat e sheqerosura te agrumeve , pastaj shtoni xhelin neper gota dhe zbukurojeni goten serish me agrume siper.Ju befte mire!

Advertisements
Categories: desert, food | 2 Comments

Post navigation

2 thoughts on “Xhel me agrume

  1. Elais

    Ato frutat po ma bejne me sy.

    Amazing composition.
    Wish I could draw them as perfectly as you have captured them in this picture.

  2. wow.. e dashur falemderit.kompliment me te kendshem nuk mund t’me beje:)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: