Sallate pllaqi dhe sallate me finok


 Per Sallaten me Finok nevojiten : Per 4 veta:

Nje finok ku do te perdorni vetem pjesen e bardhe dhe jo ate te kercellit ,dhe do ta grini holle.Sa me holle aq me mire.Ne nje tas perzini vaj ulliri me leng limoni dhe sipas deshires piper te zi.Me pas hidheni siper finokut te grire holle.

Pllaqija apo pjasa siç quhet ne disa vende te tjera eshte fare e lehte per tu pergatitur dhe jam e sigurte se shumica juaj e di , sidoqofte po e jap receten.

Per 6 persona: 1,5 gote uji fasule e zier , 200 gr bizele e zier , 2 karrota te ziera ,te prera holle , qepe e njome e grire holle, 3-4 veze te ziera jo shume te copetuara , vaj ulliri, leng limoni ose uthull , kripe, piper i zi ose i kuq , rigon ose borzilok i thate.Perzijini mire te gjitha dhe servirini.

Ju befshin mire te dyja:)

Advertisements
Categories: creative, food, meze, veggie | 5 Comments

Post navigation

5 thoughts on “Sallate pllaqi dhe sallate me finok

 1. Elais

  Lali pllaqi eshte fasulja e bardhe, kokermadhe, petashuqe apo jo ?
  Dmth i bie te jete sallate me fasule pllaqi 😉

  Kete kombinimim me veze te zier nuk e kam provuar.
  Faleminderit per sugjerimin.

 2. jo lal eshte groshe normale.atyre grosheve te medha i thone “groshe qorre” ne Shqiperi 🙂
  ndersa ketu i thone “groshe bombe” 🙂
  sa krijues jane popujt he:)?

  • Tom

   Jo jo, e keni gabim….Pllaqi jane pikerisht fasulet e medha, qe behen ne Korce…kurse qorret jane fasulet me te vogla se normalet…

 3. Elais

  Groshe qorre sipas sime gjysheje jane ato me te vogelat me pike. NE anglisht me duket Black Eyed peas (Vigna unguiculata)

  Kurse emertimi pllaqi (prape sipas gjyshes) vinte nga Korca per ato te medhate, petashuqet. Hyjne ne llojin e grosheve te zakonshme Phaseolus vulgaris.

 4. falemderit per informimin lal:)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: