Makarona me pule, brokoli dhe spec te kuq


Pergatitja per 3-4 veta:

300 gr makarona

300 gr fileto pule

gjysem tufe brokoli (nja 10 lulka brokoli)

2 speca te kuq

2-3 thelpinj hudhre

3-4 luge vaj ulliri

kripe,piper i zi

rozmarine

nje gote çaji me nje tablete supe pule

Ne nje tas te vogel hidhni vajin dhe shtojini dhe hudhrat e grira holle e lerini ashtu per nje fare kohe sa te leshojne aromen e tyre.Nderkohe vijini makaronat te zihen dhe ne anen tjeter grini holle brokolin, specin e kuq (mund ta beni dhe me domate ne vend te specit) , dhe pulen.

Vijeni vajin te skuqet bashke me hudhrat dhe pasi ti keni ferguar pak , shtoni rozmarinendhe perzijeni pak , me tutje shtoni pulen dhe skuqeni per nje cope here.Me pas hidhini goten me uje me tablete pule dhe perzijeni per disa minuta .Pas kesaj shtoni brokolin dhe specin e kuq dhe perzijeni per nje kohe jo shume te gjate ne nje zjarr te ulet.

Kete pergatitje mund ta perdorni dhe veç ose ta hidhni siper makaronave te ziera.Sherbejeni te nxehte.Ju befte mire!

Advertisements
Categories: food, veggie | 11 Comments

Post navigation

11 thoughts on “Makarona me pule, brokoli dhe spec te kuq

 1. Duken shume te mira, vetem nje pyetje kam, brokolit nuk i jep nje vale qe te zbutet paksa? mbase ty te pelqen kerc si i gjalle (ashtu ka dhe me shume vitamina), po une zakonisht kur bej makarona me brokoli e ve te marri nje vale per 4-5 min.

 2. jo jo sigurisht qe i zij. po ta shohesh figuren i ziej perpara bashke me specin e kuq dhe pulen me ereza.As une nuk i haj dot ashtu kerce , ne djall te vene vitaminat:)

 3. uresa

  ju lutem mi shenoni disa sosa per makarona

 4. uresa

  a ka mundesi ta ktheni pergjegjjen menjeher

 5. uresa sapo e pashe mesazhin tend.ne faqen time kam vene dhe disa sosa te tjera per makarona.aty mund te gjeni disa.gjithe te mirat!

 6. MERR MAKARONAT DHE IZINI MIR DERI SA TE ZIHEN MERR BUK BAJATE DHE E COPTON NE COPA DHE ENONE NE SHPRET I LESHON SHEQER SHUM NJE GOT PASTAJ KUR TE JEN ZIERMAKARONAT ILESHON BUKEN E THEKUR

 7. flm per sugjerimin Linda:) pershendetje!

 8. a

  kjo Linda c ka dashur te shpjegoje se nuk e marre vesht

 9. ANITA

  PERSHENDETJE

  Te lumt per recetat shum prej tyre i kam pregaditur desha nje tjeter te pregadis por nuk e kam te qart se cfar esht NENEXHIK DHE CFAR JAN THJEREZA JESHILE, ju lutem te me tregoni

  • thjerrezat jane nje lloj bime e ngjashme me fasulen ne anglisht jane “lentils#.nenexhiku eshte mente ose “mint# ne anglisht

 10. sandy

  e papare e shishme

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: