Sallate me Rukola


Rukola ka fituar pike kohet e fundit si nje nga ushqimet antikancerogjene dhe publikime te ndryshme thone se nje pjate me rukola ne dite do te mbante me larg kancerin prej nesh.Rukola eshte ushqimi i fundit ne listen e “superushqimeve” pra te ushqimeve luftuese ndaj kancerit.Eshte zbuluar se redukton demtimet qe ndodhin ne qelizat e gjakut te cilat shihen si nje nga arsyet shkaktuese te kancerit.Sipas studimeve te Universitetit te Ulsterit ngrenia e shpeshte e rukoles e rregullon dukshem DNA-ne.Gjithashtu ajo shton elementet kimike te shendetshme ne trup dhe njekohesisht eleminon te demshmet.Ndaj e pashe te udhes t’ju jap receten e nje sallate me rukola….

shenim : rukola (watercress in english)

Pergatitja per 4 persona:

Nje tufe me rukola

2-3 domate te pjekura si dhe disa domate qershi per zbukurim

200 gr djathe i bardhe i forte, i grire

gjysem tufe koper

Per lengun aromatik:

2-3 thelpinj hudhre

lengu i nje limoni

4-5 luge vaj ulliri

kripe, piper i zi

Shplajini mire gjethet  e rukoles dhe grijini holle.Grijini domatet ne forme kubash te vegjel dhe shtojani rukoles siper.Siper shtoni djathin e grire dhe me pas lengun aromatik qe dhame me siper.Ju befte mire.

 

Advertisements
Categories: food, salad, veggie | Leave a comment

Post navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: