Supe me perime


Kjo supe eshte shume e thjeshte dhe e shijshme dhe ja rekomandoj te tere atyre qe deshirojne te ushqehen shendetshem dhe nuk para kane kohe.

Pergatitja per 4 veta:

 2 grushta bizele(te fresketa ose konserve)

2 patate te prera ne forme kubash te vegjel

2-3 karrota te prera ne forme kubash te vegjel

nje qepe mesatare

koper ,majdanoz

vaj ulliri

limon

kripe,piper i zi

Se pari vihen bizelet, patatet, karrotat e prera ne forme kubi si dhe qepa e plote (pa u prere fare) ne tenxhere dhe lihen te zihen.Pasi zihen mire fare dhe kane leshuar lengun e tyre , shtojini vajin e ullirit , majdanozin ,kopren, vajin dhe kripen dhe lerini te zihen dhe per nje cope here deri sa perimet te jene zier mire dhe supa te kete marre nje fare forme me te trashe.Ne rast deshire mund ti hidhet dhe veze me limon supes siper.Kjo qe bera une ishte e thjeshte.Pasi te kete mbaruar procesi i gatimit mund ta hiqni qepen nese deshironi.Futja e saj pa u prere ishte me qellim mos kundermimi ere te forte ne supe.Para se ta servirni shtoni dhe pak limon.Ju befte mire…

Advertisements
Categories: food, soup, veggie | Leave a comment

Post navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: