Salce makaronash


S’para vdes per makarona por mendoj se me nje salce te mire behen shume te shijshme dhe te ushqyeshme.Sot po ju jap nje salce qe e shpika vete para disa ditesh.

Pergatitja per 450 gr makarona:

 4 domate mesatare te pjekura

1 qepe e madhe ose 2 qepe mesatare

2-3 thelbinj hudhre

2,5 cm xhenxhefil i fresket i grire imet ne robot

kripe,piper i zi

1-2 luge vaj luledielli (nese nuk  i keni hedhur vaj makaronave)

Pritini domatet holle , po ashtu qepen dhe hudhrat.Se pari hidhni qepen,hudhrat dhe xhenxhefilin per tu skuqur dhe pasi te jene skuqur pak shtoni dhe domatet dhe kripen e piperin dhe lereni keshtu deri sa domatet te jene zbutur mire.Se fundmi hidhini direkte mbi makaronat e ziera.Ju befte mire!

Categories: food, veggie | Leave a comment

Post navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: