Sallate me grure dhe perime


Kjo sallate eshte shume e ushqyeshme , e lehte dhe perfekte per ata qe duan te bejne pak kujdes me linjat.

Per 4 persona:

200 gr grure i shtypur (grure ashureje)

1 spec i kuq

1 kungull

1 gote uji (rreth 150 gr) kos pa yndyre

kripe,piper i zi

borzilok ose nenexhik i thate

vaj ulliri

nese keni dhe thartire shege 2 luge

Pergatitja: Vendoseni grurin ne uje dhe mbajeni ashtu per 8 ore.Me pas vijeni per tu zier dhe nderrojani ujin pasi te jete zier.Lereni dhe per disa minuta ne ujin e ri dhe ne te shtoni dhe specin e kuq e kungullin e prere ne copa te vogla dhe lerini per nje kohe te shkurter (maksimumi 5 minuta).Me pas pasi ti keni kaluar ne kullojse dhe shplare me uje te ftohte , hidhini ne pjate.Ne nje tas perzieni mire kosin , nenexhikun ose borzilokun , kripen dhe piperin e zi dhe me pas hidhini keto siper grurit dhe perimeve dhe perzijini.Sipas deshires mund ti shtoni pastaj siper dhe thartiren e sheges.

Ju befte mire!

Advertisements
Categories: food, meze, veggie | 6 Comments

Post navigation

6 thoughts on “Sallate me grure dhe perime

  1. bruna

    receta ushqimi

  2. pikerisht;)

  3. lona ju pershendet shuuuuum…………

  4. pershendetje dhe juve Lona:)

  5. Artan

    e di qe ke bere mire me keto receta na kenaqe komplimente dhe gjithe te mirat

  6. flm dhe juve Artan

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: