Tiramisu me fruta


Se pari ju uroj te gjitha femrave ne bote gezuar diten e gruas!Me rastin e festes po jap receten e tiramisuse me fruta qe e kemi shpik vete bashke me Majlen.

Pergatitja:

1 kek i gatshem me kakao i ndare ne dy pjese(mund dhe ta pergartisni vete)

per muhalebine: 3 gota qumesht,3,5 luge miell,3-4 luge sheqer.

luleshtrydhe dhe kivi.

2 gota nga (200 gr) me neskafe me qumesht te ftohte

Se pari pergatisni muhalebine duke perzier qumeshtin, miellin dhe sheqerin ne menyre te tille qe te mos krijohen toptha te miellit.Me pas lereni te ftohet.

Vendoseni gjysmen e poshtme te kekut ne nje pjate te madhe dhe sperkateni ate mire me nje gote me neskafe me qumesht te ftohte.Me pas shtroni siper saj gjysmen e muhalebise se ftohte dhe me tutje shtoni kivi te prera holle ne forme rrethi.Pas kesaj vini katin e dyte te kekut dhe sperkateni dhe ate me nje gote tjeter me neskafe dhe qumesht te ftohte dhe shtroni muhalebine e mbetur.Me pas zbukurojeni ate me luleshtrydhe dhe kivi.Servireni te ftohte.Ju befte mire!

P.S: Kivi ne mes jep nje arome shume interesante dhe te mire , te krijon pershtypjen se eshte perdorur liker ne te )

P.P.S: Nese do ta beni pa fruta tiramisune ju keshilloj qe muhalebise ti shtoni vanilje per shtim arome dhe variacion si dhe ne shtresen e dyte te mos vini muhalebi por ta mbyllni me kafe, kakao te sperkatur pasi te keni hedhur goten me neskafe dhe qumesht te ftohte.Une gjithashtu kam provuar ti hedh neskafe me lajthi, doli klas.

Ju befshin mire dhe nje here tjeter gezuar festen e gruas!

Categories: desert, food | 1 Comment

Post navigation

One thought on “Tiramisu me fruta

  1. Elais

    Mmmmmmmmmm ma beri me sy kjo mua.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: