Angjinare te mbushura me perime


Angjinaret nuk para i kam qejf por perpiqem ti ha sepse jane shume te mira per shendetin dhe kane vlera te medha.Madje ate e kane shpallur si mbretereshen  e zarzavateve.Disa nga vlerat e argjinareve jane si vijon: Mike e zemres dhe melçise.Pastron gjakun,largon lodhjen duke hedhur jashtu trupit me ane te urines elementet helmatuese apo lodhese per trupin dhe i jep atij gjalleri .Ndihmon ne largimin e lodhjes ne tru , forcon muskujt e zemres dhe ja lehteson asaj punen duke ulur sasine e urese dhe kolesterolit ne trup.Dizinfektues i stomakut dhe zorreve  dhe i vlefshem dhe ne rastet e diabetikeve.Per me shume informacion shihni ne :http://sq.wikipedia.org/wiki/AngjinarjaTani po ju jap receten e angjinareve te mbushura me perime.Kujdes nese i merrni te fresketa argjinaret qe jua keshilloj sepse tani eshte koha e tyre , merrini patjeter te qeruara sepse te lodhin dhe nderkohe qe prisni para se ti gatuani lerini ne uje me limon sepse perndryshe nxihen.Pergatitja per 6 persona:
– 6 argjinare te fresketa te pastruara ose konserve
– 4 qepe te njoma
– 2 karrota,
– 3 patate
– 1 tufe koper
-1 tas me bizele – 3 luge gjelle vaj – leng limoni -1 luge gjelle ereza me kripe (nga ato te knorr psh)Pergatitja:
Prijini qepet holle.Patatet dhe karrotat pritini ne forme kubash te vegjel. Vendosini argjinaret ne tenxhere.Ne nje tigan skuqni karrotat,patatet .Pasi keto te fundit te jene skuqur ca , vendosini anash tenxheres ku ndodhen argjinaret.Shtoni nje gote uje te nxehte dhe lereni te zihet.Pasi argjinaret te jene zbutur shtoni bizelet (qe duhet ti keni zier me pare nese jane te fresketa dhe jo konserve) dhe qepet dhe lereni dhe pak ne zjarr te ulet qe te zihen dhe ca.Para servirjes vini siper argjinareve patatet,karrotat,bizelet,qepet dhe ne fund dhe kopren e grire holle.Ju befte mire.

Advertisements
Categories: food, healthy, veggie | Leave a comment

Post navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: