Gatime Flash


Recetat qe do shkruaj me poshte jane per gatimet flash ,pra gatimet ne ditet e lodhshme dhe te gjata te punes , por ditet ne te cilat nuk do te duronim dot te hanim jashte.Para disa ditesh erdha ne shtepi dhe po mendoja çfare te beja diçka edhe te lehte dhe te kendshme dhe te shpejte dhe vendosa te bej:Pilaf me zarzavate, sallate patate dhe lulelaker dhe spinaq me kos.


Pergatitja per pilafin me zarzavate(ne fakt me bullgur behet me e mire por nuk kisha ate dite).

Per 2 persona :

300 gr pilaf(ose bullgur)

1 qepe e madhe

2 speca te kuq

1 domate e forte e kuqe

tablete  mishi pule

kripe, piper i zi

salce speci te kuq

Gatimi behet njesoj si pilafi vetem se kete here shtohen dhe perimet.Jua rekomandoj eshte me i mire se pilafi dhe me i shijshem.

Sallate me patate dhe lulelaker.Kjo nuk ka ndonje te veçante , mjafton ti ziesh ato dhe me pas i shton vaj ulliri , uthull dhe kripe.Po ashtu kesaj sallate mund ti shtohen edhe karrota dhe brokoli e zier.Nje variant tjeter eshti ti shoqerosh keto me salce beshamel siper dhe ajo i ben shume te mira.


Spinaq me kos dhe hudhra: Merrni nje sasi spinaqi (rreth 1/2 kg) dhe pasi ti keni lare mire gjethet grijini ato holle dhe vendosini per tu zier ne nje tenxhere , pa  shtuar uje.Ato do te zihen vete ne ujin e vet.(mos i lini me shume se 5 minuta).Ne nje tas hidhnni kosin dhe 2-3 thelpinj hudhre te shtypura si dhe kripe e vaj ulliri (nese deshironi kete te fundit).Shtojeni spinaqin e zier ne tasin me kos.Eshte nje gje shume e lehte dhe e shijshme.


Ju befshin mire te gjitha!

Advertisements
Categories: Blogroll, food | 10 Comments

Post navigation

10 thoughts on “Gatime Flash

 1. Rrofsh per recetat Eni.
  Sallaten dhe spinaqin me kos do ta provoj menjehere.
  Mua me ka marre malli per byrek me spinaq 🙂

 2. falemderit Elais…me vjen mire qe te paskan vlejt keto receta:)sado te thjeshta qe jane…
  byrekun me spinaq mos ma kujto..ka dhe ketu po nuk krahasohet me ate te sime meje:(

 3. ky spinaqi po me pelsen vertet, do ta provoj dhe te them. Faleminderit goca

 4. tena te siguroj se do te pelqeje.te pakten nuk te rendon fare dhe te ngop:)

 5. rrofsh.. gatime fantastike..

  urime per faqen

 6. flm Bledi:)

 7. gentjan

  shum te shishme flm na shkruaj ca te tjera flm

 8. olta

  jane shume te shijshme qe kur i shikon

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: