Afrodiziaket


Se pari ju uroj festen e Shen Valentinit te gjitheve ju qe e festoni.Mendova se do ju pelqente nese ju shkruaja nje liste ushqimesh afrodiziake per sot qe i lexova dje ne gazete.Keto jane rekomanduar nga nje nga dieticienet me te njohura ketu ne Turqi.

1-Banane: Depo magneziumi.Efikase kundrejt stresit.E pasur me hormonin e lumturise, endorfinen.Mund te perdoret ne sasi te vogla e perzier me kos ose qumesht.

2-Luleshtrydhe:Shume e pasur me vitamine C.Eshte nje frut provokues :J ,dhe njekohesisht i njohur per vetite e tij kundra plakjes (anti aging).Zgjidhni luleshtrydhet e vogla dhe pa hormone per te ngrene. 3-Çokollata-Mund t’ju lumturoje ju dhe partnerin tuaj me ane te magnezit , fosforit dhe kafeines qe permban.Kujdes; çdo gje me karar veçJ mos e teproni me çokollaten.Zgjidhni çokollatat me mase te larte kakaoje. (bitter).

4-Yahombin-Perftohet nga levozhgat e nje peme ne Afrike.Shpejton qarkullimin e mire te gjakut ne tere trupin.

5-Xhenxhefili-Rrit numrin e testosteronit me ane te sasise se zinkut qe permban.

6-Domate-Depo e vitamines A.

7-Midhje:E keshillueshme per shkak te permbajtjes se larte te zinkut.

8-Salmon-I pasur ne omega-3 ,potasium,, vitamine D dhe A ka efekte afrodiziake.

9-Lajthi-Per shkak te permbajtjes se larte te acidit vajor omega-3 rrites i efektit afrodiziak.

10-Mjalti-Per shkak te sasise se larte te mineraleve , rrit sasine e ostrogjenit tek femrat.

11-Ananasi-Besohej nga Romaket dhe Greket ne lashtesi se eshte nje ushqim me vlera te veçanta , dhe se eshte e vlefshme thithja e fares se tij.

Ja kalofshi sa me bukur sot prane te dashurve tuaj !

Advertisements
Categories: Blogroll, food, life style | 4 Comments

Post navigation

4 thoughts on “Afrodiziaket

  1. Anonim

    Eni, cfare eshte cinko? Zinku?

  2. turp i Zotit ..me fal se nga shpejtesia e kam lene pa perkthyer..keshtu eshte kur ben 500 pune njeheresh:(

  3. Po Yahombin, çfare eshte. Nderkohe programi me duket goxha i mire. Mjalti( nuk e dua shume) nderkohe te tjerat kur te duash te jap copen me te vogel. çokollate me shege, nuk kisha pare ndonjehere

  4. E fdashur Tena,nuk e di ç’eshte , por emri origjinal i bimes keshtu ishte .çokollata siper shegeve qe shpikja ime ngaqe vdes per shege.mbase i vete mendja ndonje firme dhe prodhon ku i dihet:)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: