Frutat per te cilat kemi mall…


E di se te gjitheve ju ka marre malli per muçmolla , ide dhe caraca…Ku ishim te vegjel dhe na mernin per dore:) sa shume kemi ngrene dhe sa pak i rastisim tani.Megjithese une ketu nuk qahem se muçmollen dhe idet i gjej, po ç’ti bejme caraces qe ja kemi harru shijen:( une kam ngrene per here te fundit carace vjet ne Tirane..

Anyway..Doja te shkruaja disa te dhena per iden dhe muçmollen.

Muçmolla : eshte nje nga bimet e nje nenklase te trendafilit (maloideae).Ndyshe quhet Mespilus Germanica dhe ka filluar te kultivohet ne zonen e detit Kaspik qe para 3000 vitesh:) sa shume apo jo?Ndersa ne Greqi eshte njohur ne vitin 700 P.K ,teksa ne Rome ne 200 P.K.Ka qene nje nga frutat e rendesishme ne kohen e perandorise romake megjithse tashme ka filluar te kultivohet perhere e me pak:(

Ide: Vjen nga familja Hippophae Rhamnoides (seaberry-ose sea-buckthorn eshte emri ne anglisht po jua them juve qe jeni ne USA e Angli qe ta gjeni kollaj:).Ah sa e mire qe eshte po sa te mira mjekesore qe ka se.Psh : kundra qelbezimeve , vrasese mikrobesh , qetesuese , kuruese plagesh.Kur perdoret si maske per fytyren heq njollat dhe puçrrat.o bo bo mua se besoj se do me rrinte shume gjate ne fytyre se do i haja pa i vene:)

njerez ne fund te ketij shkrimi po ju them vetem kaq.i madh eshte ai qe e gjen sesi quhet caraca ne anglisht apo sikur dhe  latinisht:)

Advertisements
Categories: Blogroll, food | 8 Comments

Post navigation

8 thoughts on “Frutat per te cilat kemi mall…

 1. alda

  une degjova per caracen, po nuk e di si eshte, kush ta dije te kontrolloje te kjo faqja (chap.3) se ka shume lloje te ilustruara
  http://waynesword.palomar.edu/bot15fal.htm#fruits

 2. rrofsh Alda:)

 3. skerdi

  Ju lutem a mund te me thoni ku mund te gjej Arremyshk ose sic quhet ne anglisht Nutmeg ?

  Faleminderit

  • pershendetje Skerdi.nuk e di se ku banoni, por mendoj se mund te gjeni neper markete.kryesisht jane te paketuara.

 4. Armandi

  Carac– Mediterranean hackberry

 5. Beni

  Per caracen, ndoshta ky eshte informacioni we kerkon:
  Caraca, ose ndryshe ne zona te Shqiperise mund te quhet eshe “cercem”. Emri latinisht “celtis australis L”. Emra te tjere: mediterranean hackberry, lote tree, or honey berry.
  Me vjen keq qe u be 10 vjet qe kur ke postuar pyetjen. Me mire vone se kurre 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: