Raw meatballs


Raw meatballs [Cig Kofte]
By Turkish Food Recipe
Email this article
Printer friendly page


Ingredients: 355 cal (6 servings)
· 500 gr leg of mutton (without fat) ground 3 times
· 250 gr. fine bulgur (1 1/5 glass) (see preceding recipe for bulgur)
· 2 firm tomatoes
· 500 gr. onion petioles
· 1 bunch parsley
· 1 1/2 teaspoons salt
· 1/4 teaspoon black pepper
· 1/2 teaspoon hot red pepper
· 1/4 teaspoon allspice
· 1/2 teaspoon cumin
Wash and drain the bulgur. Grate the onions, chop the parsley and mix them together. Skin and dice the tomatoes and add to the onions and parsley. Put the salt, black pepper, red pepper, allspice and cumin into the mixture, and blend by mixing with the hand a couple of times and set aside. Put the meat and bulgur on a large tray and make into a paste by kneading.
Moisten hands with cold water occasionally while kneading. Add the prepared mixture of onion, tomatoes and spices to the meat and knead to make a paste. Take small pieces of the mixture and press with the palm to flatten i, and put on a serving plate. Decorate with lettuce and parsley before serving. It is recommended that you prepare raw meatballs just before serving, because if they are allowed to stand for a long time, the taste is spoiled.

© Copyright 2004 by Turkish Food Recipes – TurkishCook.com
Marmaris Turkey News and Information

Advertisements
Categories: recipes-in-english | 13 Comments

Post navigation

13 thoughts on “Raw meatballs

 1. po e perktheve shqip,po i bere te siguroj qe i ha.:)
  ps:matyrisht te shoqeruara me pakez raki . 😀

 2. a per ta perkthy ta perkthej ama per ti bere nuk ta jap fjalen se te del shpirti me i bere keto jo çdo njeri mund ti beje.ketu zakonisht e bejne burrat sepse do shume force me e pergatit harxhin e qofteve…

 3. komshie, ke t’me japesh nje filxhon vaj borxh ?
  ta kthej neser se e ka myll ushqimorja.hm jam me raport thote. 😦

 4. me shkrive me kete filxhanin me kujtove nje barcalete me gabele.shkonte nje gabele tek komshija e vet (dhe kjo gabele) dhe i thote : amon te keqen me jep i filxhan me groshe borxh se ta jap mujin tjeter.
  komshia i thote: qyqa mi gru ça boni ju kshu , muj per muj ka i filxhan me groshe.ju sikur e hani me gushta:)
  kete e kam perdor dhe ne nje skeç me gabele qe kemi bere kur ishim ne kolegj dhe qe do ta hedh ne youtube dhe do jua tregoj dhe juve nai dite…

 5. Qyqja m’paska dal emri Grosh.ate e perdora kur hyra tek bizelja. pu pu pu.
  d.m.th tek bleta.

 6. gjithsesi po noj qepe ke ?

 7. qyqa ça bo kshu ti me muj per muj kai kokerr qep.ju sikur i hani me gushta:)

 8. Keto qoftet jane shume, shume te shijshme. Une kam qene te kolegji turk ne tirane, dhe per raste festash ose panairesh benin mesuesit nga keto qoftet. Eni ka te drejte zakonisht burrat sepse kerkon force. Tani du qofte te gjalla! (keshtu thuhet shqip?)

 9. ça mature ke qene ti Adela?Une kam qene matura’98..

 10. Une kam qene matura ’99, dhe te mbaj mend. 🙂 Ke qene tek e 11B, apo jo?

 11. po te 11B kam qene.nga emri me dukesh shume e njohur po duhet te shof fotografine tende per te te kujtuar se kishte shume Adela aty:)te futem njehere te blogu jot me e pa:)

 12. Ne pergjithesi mbahen mend ata qe kane qene nje vit para, ne te vegjelit nuk na mban mend njeri. 🙂 Kur kam ardhur ne kolegj ne fillim shume nga viti juaj thoshin se ngjaja me Dorina Gunin, madje ka pasur dhe mesues qe na ngaterronin. Anyhow, sa per te te freskuar memorien. 😉

 13. me duket sikur te kujtoj pak..mgjth ma hidh me mire foton ne mailin tim se mbase te kujtoj prej andej…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: